Hakkında

Doğa Hakları Çalışma Grubu Doğa Hakları’nn korunması ve geliştirilmesi için çalışma isteyen herkese açıktır. Bizimle iletişime geçmek için dogahaklari@gmail.org adresine yazabilir, twitter hesabımızdan bizi takip edebilir, facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

domuzlar

Doğa Hakları Çalışma Grubu olarak, YSGP bünyesinde insan merkezli bakış açısının doğa üzerindeki yıkıcı etkilerinin farkına varılmasını sağlamak ve doğanın haklarının iade edilerek bu etkileri en aza indirmek üzere çalışmalar yapmak üzere Aralık 2012’de biraraya geldik.

İkinci toplantımızda, doğanın haklarını gündeme getirmek amacıyla ulusal çapta bir kampanya yapma kararı aldık. “Doğanın da Hakları Var” başlıklı bu kampanyanın stratejisi ve içeriği üzerinde çalışırken, ulusal kampanyaya destek olacak yerel kampanya ve etkinliklerin de düzenlenmesi için partimiz içinde doğa hakkı kavramını tam anlamıyla özümsenmesi gerekliliğini fark ettik.

Bir yandan teorik atölye çalışmalarıyla kampanya düzenleme konusunda bilgilenirken, diğer yandan da parti üyesi bazı arkadaşlarımızın temel metinlerden ve deneyimlerinden yola çıkarak yaptıkları sunumlar sayesinde doğa hakkı konusunda daha fazla bilgi sahibi olduk.

Bu arada Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı adı altında yasal hale getirilmek istenen doğa yıkımına dur demek, tasarının yasallaşmasını engellemek amacıyla birçok ilde eylemler ve basın açıklamaları yaptık. Change.org üzerinden konuyla ilgili başlatılan imza kampanyasına destek verdik.

DHÇG üyesi Arif Ali Cangı’nın çabalarıyla, Gaziemir’deki, hem kimyasal hem de radyoaktif kirlenmenin sorumlularının belirlenmesi ve kirliliğin bertaraf edilmesi amacıyla suç  duyurusunda bulunduk, kamuoyunu bilgilendirici topantılar düzenledik, açılan davanın takipçisi olduk.

YSGP İstanbul İl örgütü olarak kuzey ormanları konusunda bir yerel kampanya hazırlığı yaparken kurulan Kuzey Ormanları Savunması’na katıldık, eylem ve çalışmalarında destek verdik.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen partili dostlarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz Doğa Hakları Çalıştayı’nın ardından, doğa haklarının Türkiye’nin gündemine taşınmasını ve ekoloji mücadelesinde önemli bir araç olarak kullanılır hale gelmesini amaçlayan yerel ve ulusal kampanyalar yapmayı planlıyoruz. Aynı zamanda bu çalıştayda, örgütlü olduğumuz diğer illerde Doğa Hakları Çalışma Grubu inisiyatiflerinin kurulmasını hedefledik. Bu örgütlenme modeli ile partimizin, doğa haklarının savunulması amacıyla yapacağı ulusal kampanyaları, yerel kampanyalarla da destekleyerek daha etkin ve görünür bir hale gelebileceğini düşünüyoruz.

Grafik sanatçısı Aydan Çelik’in DHÇG için ürettiği ve bir zamanlar İstanbul’un Kuzey Ormanları’ndaki sulak alanlarda yaşayan su samuru Susam, grubumuzun simgesi oldu. Susam, bugüne kadar sesini duymadığımız, neler yaşadıklarını, neler hissetiklerini çok da düşünmediğimiz doğal varlıkların sesi olacak ve doğa hakları konusunda sözcülüğümüzü yapacak.

Doğanın da Hakları Var başlıklı kampanyamızı, bu yılın en önemli gündem maddelerinden biri yapmak için çabalıyoruz. Bu kapsamda, Gökalp Ceylan’ın doğa hakkı ihlallerine dikkat çeken illüstrasyonlarının yer aldığı Doğanın da Hakları Var kampanyamızı 11 Şubat’ta sosyal medyada başlattık. Ayrıca hava-iklim, tohum, orman, su, toprak, deniz ve türler üzerindeki ihlalleri anlatan Hayri Yeniatakan’ın 7 Günah başlıklı infografik çalışmasının yer aldığı afişler, 2014 Ajandası ve 2014 Takvimi’ni yayımladık.

Halen 81 üyesi bulunan DHÇG’nin Eş Koordinatörlük görevini Oya Ayman ve Ercüment Gürçay yürütüyor. Çalışma grubumuz İstanbul’da her 15 günde bir Salı günlerinde toplanıyor.  Kararlaştırdığımız faaliyetleri Bahar Topçu, Ercüment Gürçay, Fatoş Çırnaz, Hayri Yeniatakan, Sevgi Mutlu, Oya Ayman, Selen Yıldız, Tuba Şahin ve Ümit Şahin’den oluşan DHÇG Koordinasyon Grubu’nda koordine ediyoruz.

Doğa Hakları Çalışma Grubu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s